Menu

Nowe oznaczenia znaków bezpieczeństwa – ISO 7010

18 June 2018 - Bez kategorii
Nowe oznaczenia znaków bezpieczeństwa – ISO 7010

Nowe oznaczenia znaków bezpieczeństwa – ISO 7010

Znaki ewakuacyjne oraz ochrony przeciwpożarowej spotykane są na każdym budynku użyteczności publicznej, zakładach pracy czy centrach handlowych. Ich obecność jest podyktowana obowiązującymi przepisami prawa oraz zasadami ochrony zdrowia i życia ludzi. Odpowiedzialność za umieszczenie znaków w widocznych miejscach leży po stronie właścicieli budynków, pracodawców czy zarządców obiektów.

Norma PN-EN ISO 7010

Dotychczas w polskim prawie obowiązywały dwie normy dotyczące oznakowań ochrony przeciwpożarowej, czyli PN-N-01256-01:1992 oraz norma dotycząca oznakowania ewakuacyjnego: PN-N-01256-02:1992. Obecnie, normy te zostały zastąpione przez normę ISO 7010, która nie wyklucza jednak stosowania i przestrzegania znaków zgodnych ze starymi normami. Znaki zgodne ze starymi normami pozostają w sprzedaży do momentu wygaśnięcia certyfikatów. Choć wprowadzenie przepisów nowej normy nie skutkuje obowiązkiem wymiany istniejącego oznaczenia, to jej uzupełnienie znakami ISO 7010 jest dobrą praktyką. W ofercie sklepu internetowego znaki24.pl znaleźć można bogaty wybór znaków zgodnych z PN-EN ISO 7010, które przydadzą się przy uzupełnianiu braków, doposażeniu budynku lub niezbędnej wymianie istniejących oznaczeń, wynikającej z ich uszkodzenia.

Istotne zmiany

Największą zmianą, wynikającą z wprowadzenia normy ISO 7010, jest wycofanie polskojęzycznego znaku „wyjście ewakuacyjne” oraz strzałki kierunkowej. Oznaczenia te zostały zastąpione intuicyjnymi piktogramami, znacznie ułatwiającymi komunikację. Nowa norma ISO 7010 usystematyzowała zastosowanie oznaczeń kierunku otwierania drzwi: „ciągnąć – pchać”, dzięki czemu znak zyskał na czytelności.
Dzięki nowej normie, na rynku pojawiły się znaki łączone, które wykonywane są na jednej płycie. Zaletą takiego rozwiązania jest ekonomiczność oraz estetyka. Zarówno znaki łączone, jak i pojedyncze znajdują się w asortymencie sklepu internetowego znak24.pl.

Przykładowe oznaczenia  ISO 7010 

2 thoughts on “Nowe oznaczenia znaków bezpieczeństwa – ISO 7010

Judix

ISO 7010 teraz tylko takie znaki kupuję.

Reply
Judix

Dobry artykuł, polecam

Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

www.000webhost.com